NÁKUP

Zde je popsáno, kde je možné zebřičky nakoupit, jak se zachovat při nákupu, na co se ptát chovatele a jak naložit s novými jedinci do chovu. Dále je zde popsán nástin ekonomiky chovu a jak by se správně měla určovat cena prodávaných ptáků. V neposlední řadě je zmíněn cenový rozdíl mezi normální a výstavní zebřičkou a kde je nakoupit.

Kde nakupovat

Mít pro nákup ptáků je více, každé má své klady a zápory, pojďme se na ně podívat.

Největší výběr na jednom místě najdeme na burzách. Ty se konají většinou každý měsíc. Největšími burzami v ČR jsou Kladno, Přerov, Kroměříž a Týniště. Dále existují burzy konané jednou za půl roku nebo za rok, například burza societá ornitologica reggiana v Itálii, během níž je i výstava. Zmíněnou výhodou burz je větší výběr na jednom místě. Není vždy zajištěn, ale burza bez zebřiček jako by nebyla. Ceny bývají nízké, jelikož se často chovatelé snaží zbavit odchovů a uvolnit klece na další rok, samozřejmě ne vždy a záleží na kvalitě zebřiček. Na burzy jezdí i výstavní chovatelé. Je možné se chovatelů doptat na různé informace. Nevýhodami je nemožnost vidět zařízení daného chovatele a větší riziko zanesení nemoci z důvodu velké koncentrace ptáků z různých chovů na jednom místě. Je zde možnost nakoupit i krmení a další potřeby do chovu.

Častým místem pro nákup je i prodejní koutek na výstavách. Zde pořadatel poskytuje vystavovatelům možnost prodat své odchovy. Jedná se tedy často o kvalitnější výstavní ptáky (není však výstavní jako VÝSTAVNÍ, je třeba koukat na kvalitu), a tedy bývá cena nepatrně vyšší dle mutace a kvality. Získáte obvykle i kontakt na chovatele a můžete se ho doptat na další informace. V prodeji bývají zkušení chovatelé, kteří rádi s chovem poradí. Bývá zde i možnost nakoupit krmení a další potřeby do chovu.

Další možností je nákup v obchodě se zvířaty (zverimexy). Výhodou je jednoduchá dostupnost, ne však každý zverimex zvířata prodává. Tento druh nákupu je chovateli odsuzovaný, jelikož má řadu nevýhod. Ptáci jsou neznámého původu, mohou být pozůstatkem nemocného chovu. Ne však vždy a za poslední roky se stav zvířat v těchto obchodech zvedl. Ceny ale bývají přemrštěné a byť je personál školený na různé druhy zvířat, málokdy se tam najde specialista na ptactvo, který by dokázal poradit s kompletními informacemi. Výhodou je možnost nákupu všeho od klece, před krmení po samotné ptáky.

Nejlepší způsobem nákupu je osobní návštěva chovatele. Toho lze najít pomocí databáze chovatelů Birdifly nebo pomocí inzerátů na portálech jako je iFauna či Chov zvířat. Kontakty je možné také získat ze seznamu vystavovatelů v katalozích výstav. Možností je opravdu spousta. Nevýhodou je, že je nutné se s chovatelem domluvit a vzdálenost může být i desítky a stovky kilometrů. To by však nemělo bránit s ohledem na to, že si můžete chov osobně prohlédnout, získat spoustu informací o chovu od specialisty a i si vybrat z více ptáků. Při návštěvě výstavního chovatele bývá na výběr z větší kvality než na burze nebo v prodejní části výstavy. Cena by měla vždy odpovídat kvalitě a dané barvě, případně její výše reaguje na poptávku a nabídku. Návštěva přímo u chovatele by měla být první volbou všech, kdo myslí chov vážně, byť třeba jen jednoho páru.

Na co hledět při nákupu

Důležitý je první pohled. Ať je to přepravka nebo voliéra přímo u chovatele, měli bychom mít z potenciálního nákupu dobrý pocit. Měli bychom se vyhnout špinavé přepravce, v níž je nasázeno dvacet zebřiček v jedné kóji, i voliéře, kde je na zemi 10 cm vrstva trusu a zrní. Pták musí být na první pohled v dobré kondici. Načepýřeného apatického ptáka nikdy nekupujeme i kdyby byl zadarmo. Chovatel by měl být ochotný sdělit z jakého prostředí pták pochází, jací jsou jeho rodiče, atd. Než na burze oslovíme chovatele, podívejme se na přenosku, čistotu, ptáky a poté se rozhodněme, jestli chceme chovatele oslovit s dalšími dotazy.

Na co se ptát při nákupu

Při osobní návštěvě u chovatele si hodně dotazů zodpovíme sami. Vidíme z jakého zařízení ptáci pochází. V jaké teplotě, čistotě a velikosti ubikací jsou chováni. Na to všechno bychom se měli ptát pokud nakupujeme na burze. Dále se můžeme doptat jací byli rodiče, abychom si mohli udělat představu o barevných mutací a dalším párování. Njedůležitější po celkovém stavu je věk ptáka. Pokud je prodáván zaručený chovný pár, ujistíme se, že se jedná o pár a případně se doptáme, kolik mláďat odchovali, v ideálním případě si tato mláďata nechat ukázat. U zebřiček se to moc nestává, ale u papoušků bývá prodáván chovný pár, ale přitom nikdy nehnízdil. Kupujeme ptáky jen plně odstavené, ideálně již po přepeření.

Kupuji! Co teď?

Když máme v plánu kupovat nové zebřičky, je třeba se na to připravit. Především s sebou mít odpovídající přepravku. Na zebřičky stačí na krátkou vzdálenost papírová krabička s vytvořenými otvory pro přístup vzduchu (takové krabičky občas mají i přímo chovatelé, není dobré ale na to spoléhat). Na delší vzdálenost je dobré poskytnou ptákům zrní (třeba klas senegalského prosa) a vodu. Aby se dokázali napít musí na to také vidět, tedy mít při přepravě otevřené víko nebo v něm mít otvory pro přísun světla (otvory pro vzduch by měly být samozřejmostí). Přepravka by měla být pevná a musí být bezpečná. Na trhu je nespočet možných variant od papírových, přes dřevěné po plastové. Výhoda plastových přepravek je jednoduchá údržba a omyvatelnost. Malé přenosky lze dát i do myčky. Ptáky do přenosky umísťujeme ve vhodném počtu, aby na sebe nebyli namačkaní. Není ani dobrý moc velký prostor. Kdyby mohly zebřičky v přenosce létat, mohly by se splašit a poranit. V přenosce je žádoucí přítmí pro uklidnění ptáků.

Po přepravě ptáky hned neumísťujeme k ostatním ptákům. V ideálním případě máme karanténu mimo chovnou ubikaci. Je dobré mít ptáky oddělené alespoň dva týdny, spíše měsíc. Některé nemoci se však dokáží projevit i po půl roce, což není prakticky možné odchytit, nestává se to však téměř vůbec (obzvlášť pokud jsme se věnovali dostatek času důležitým otázkám již při nákupu). Ptáky nevyhazujeme z přepravky, necháme je volně vylézt. Vpouštíme je již do připravené klece s vodou a krmením na které jsou zvyklí. Pokud poskytujeme vodu a krmení jinak než předchozí chovatel, uvykáme je postupně (rizikem jsou například kuličkové napáječky). Poskytneme jim především klid, aby se seznámili s novým prostředím. Ptáky pozorujeme a při náznaku nemoci je přesouváme do nemocniční klece a poskytujeme potřebnou péči.

Jak určit cenu odchovu?

Když chceme prodat svůj odchov dostáváme se k otázce, jakou zvolit cenu. Správně bychom měli do této ceny započíst cenu krmiva mláděte i rodičů, vody, elektřiny, případně plynu na topení, opotřebení klecí a ostatního vybavení, hnízdního materiálu, dopravy na burzu či výstavu, startovného, nových ptáků, veterináře a dalších potřeb pro chov. Zkoušeli jste si vést pokladnu vašeho chovu? Jsem si jistý, že by bylo hodně lidí překvapeno. Pomocníkem budiž plánovaný modul Vedení chovu od aplikace Birdifly, kde je možné vést i účetnictví. Někteří se snaží ušetřit na nekvalitním krmivu nebo špatných podmínkách. A to jsem nemluvil o času stráveným v dopravě, čištěním klecí a krmení. Je to náš koníček řekneme si. Ano, jistě, proto nemusíme započítávat některé položky, přesto se můžeme i u zebřiček dostat jen na pokrytí nákladů na cenu 1000 Kč za kus. Poté jdete na burzu a tam vidíte jak se zebřičky prodávají za 80/100 Kč, ale jsou tak malé, že by prolezly pletivem 10x10 mm. Nechci tím říct, že bychom měli začít hned prodávat zebřičky po tisícikoruně za kus, ale není divné, že vše se zdražuje, jen ceny ptáků na burzách se nemění a když někdo přijde byť s kvalitnějšími a hezčími ptáky a řekne si o deset korun víc než soused ve vedlejší řadě, je napadán do zlodějů. Naštěstí takových útočných lidí ubývá. Bohužel však ubývá i chovatelů, protože nezvládají utáhnout chov ekonomicky a přitom by jen stačilo chovat méně ptáků, ale kvalitnějších za více peněz. Budou nám dělat radost pořád a nebudeme muset řešit, kde ušetříme. Pojďme se proto zamyslet, jestli si tak krásný pták, jako je zebřička, zaslouží být podhodnocován jen abych se zbavil odchovu.

Věřili byste, že je někdo ochoten zaplait za zebřičku 20 000 Kč? Setkal jsem se i s cenovkou 50 000 Kč. Jednalo se o zahraničního špičkového výstavního ptáka v trojkombinaci mutací. Tím chci říct, že pokud se chová kvalita s cílem a vizí, jde to i bez ekonomického dotování a stále může být chovatelství našim koníčkem.

A jak tedy nastavit cenu? Dříve se výstavní zebřička prodávala za 300 Kč. Nyní jejich cena začíná na 500 a v ČR končí u dvou tisíc korun za špičkového ptáka. Cena se odvíjí od mutace/kombinace a kvality. Čím více zebřička odpovídá standardu a je v ní více mutací, tím je dražší. Na druhou stranu si nemysleme, že pokud budeme chovate drobné pětikombinační ptáky, budou dražší než velcí jedno mutační zebřičky. Vždy také záleží na poptávce a nabídce. Někteří chovatelé také rozlišují pohlaví a toho, kterého mají méně prodávají pouze v páru nebo za více peněz.

Na závěr bych chtěl říct, že ať chováme zebřičky nebo ary, vždy bychom se měli snažit chovat a odchovávat kvalitní, čilé a zdravé ptáky s nějakou vizí. I mít radost z chovu je vize, ale stojí za to podhodnocovat a množit drobné neperspektivní jedince, kterých je všude plno? Vždyť i doma v jedné kleci mohu mít krásný pár nebo hejno výstavních zebřiček.

Pokud byste měli zájem o výstavní zebřičky různých mutací a kombinací, níže je odkaz na chov, který je doplňován jedinci z nejlepších evropských chovů.