MUTACE

V této kapitole jsou rozebrány základní typy dědičností, popsáno jak vybrat tu pravou mutaci pro chov a najdete zde spoustu fotografií mutací a kombinací zebřiček pestrých ve výstavní i nevýstavní kvalitě. Dále je zde popsáno výstavní chovatelství i smysl organizací a klubů chovatelů ptáků a zvířat obecně.

Termíny a zkratky

  • genetika = nauka o dědičnosti a proměnlivosti

  • gen = dědičná vloha organismu umístěná v chromozomu buňky, je to matematická i funkční jednotka dědičnosti, podmiňuje vznik určité vlastnosti organismu

  • fenotyp = soubor viditelných znaků

  • genotyp = základní (neviditelné) dědičné založení jedince

  • alely = párové jednotky (vlohy a znaky) dědičného založení jedince

  • homozygot = čistokrevný, neštěpitelný pták

  • heterozygot = štepitelný pták

  • generace parentální (P) = rodičovská výchozí generace, která se používá ke křížení

  • generace filiální (F1, F2) = dceřiná generace vznikající křížením potomků rodičovské a dalších filiálních generací

  • dědičnost = základní vlastnost živých organismů, potomci se podobají svým rodičům a shodují se s nimi ve schopnosti reagovat na podobné životní podmínky obdobným způsobem

  • 1,0 = samec

  • 0,1 = samice

  • 1,1 = pár

  • 4,2 = 4 samci a 2 samice

  • lomítko / = štěpitelnost (rozdělení fenotypu a genotypu)

Základy genetiky

Genetika je velmi složitá věda. Ne nadarmo ji někteří lidé studují celý život. Proto nebudu zabíhat do velkých detailů, ale pokusím se popsat základní principy, které by měl každý chovatel znát a aplikovat je ve svém chovu. Jednotlivé mutace se dělí dle dědičnosti. Základními typy u zebřiček jsou:

  1. dominantní
  2. vázaná na pohlaví
  3. recesivní

Jejich dědičnost si ukažme na příkladech. Dobrým pomocníkem budiž chovatelům zebřiček aplikace ZebraCalc. U jejího použití stačí zadat mutace samce a samice a vyjdou nám potenciální mláďata, která najdeme v hnízdě. Důležité je si uvědomit, že se jedná o teoretický výpočet, který se s praxí často neshoduje a u malých procent jde spíše o náhodu a štěstí. Teoretický výpočet vychází z toho, že je odchováno několik desítek až tisíců mláďat od daného páru a v daném poměru se potom mláďata vyskytnou. Což jak jistě chápete není v praxi možné.

Základní párování přírodního zbarvení je následovné:

1,0 šedá + 0,1 šedá -> 50% 1,0 šedá, 50% 0,1 šedá

Dominantní mutací je například chocholatá, proto si příklad ukažme na ní při párování s (přírodní) šedou:

1,0 chocholatá šedá + 0,1 šedá -> 25% 1,0 chocholatá šedá, 25% 1,0 šedá, 25% 0,1 chocholatá šedá, 25% 0,1 šedá

1,0 šedá + 0,1 chocholatá šedá -> 25% 1,0 chocholatá šedá, 25% 1,0 šedá, 25% 0,1 chocholatá šedá, 25% 0,1 šedá

Z tohoto příkladu je patrné, že nezáleží na pohlaví mutačního jedince (homozygota). Vždy se objeví šance na získání mutačního mláděte samce i samice. Není dobré párovat dva homozygoty dominantní mutace spolu (např. chocholatá šedá + chocholatá šedá), jelikož dochází k velkým úhynům mláďat před vylíhnutím (je to způsobeno letálním faktorem).

Mutací vázanou na pohlaví je například hnědá, proto si příklad ukažme na ní při párování s (přírodní) šedou:

1,0 hnědá + 0,1 hnědá -> 50% 1,0 hnědá, 50% 0,1 hnědá

1,0 hnědá + 0,1 šedá -> 50% 1,0 šedá/hnědá, 50% 0,1 hnědá

1,0 šedá + 0,1 hnědá -> 50% 1,0 šedá/hnědá, 50% 0,1 šedá

Zde je vidět, že samci u takových mutací mohou štěpit, tedy být heterozygoty, ale samice ne. Proto ještě doplním další možné párování:

1,0 šedá/hnědá + 0,1 šedá -> 25% 1,0 šedá, 25% 1,0 šedá/hnědá, 25% 0,1 šedá, 25% 0,1 hnědá

1,0 šedá/hnědá + 0,1 hnědá -> 25% 1,0 hnědá, 25% 1,0 šedá/hnědá, 25% 0,1 šedá, 25% 0,1 hnědá

Z těchto párování je vidět, že pro získání mutační (homozygotní) samice stačí štepitelný (heterozyhotní) samec, ale pro získání mutačního samce, je třeba mít mutační samici spárovanou se štěpitelným nebo mutačním samcem. Pří párování ;1,0 šedá/hnědá + 0,1 šedá; nastává problém, že u mláďat nedokážeme rozpoznat šedé ptáky od šedých štěpitelných do hnědé barvy.

Zajímavé je například párování světlehřeté a mramorové mutace. Všimněte si, že je možné tyto mutace mít v šedé i hnědé barvě, ale mramorovou a zároveň světlehřbetou mutaci ve fenotypu není možné spatřit. Jednoduše řečeno, je to z toho důvodu, že se jedná o mutace na stejné škále genu (společně mutace Ino, EuMax, světlehřbetá, mramorová černooká a mramorová červenooká) a tedy spolu můžou být párovány a klasické ukázky jako při párování šedá + hnědá neplatí. Doporučuji vyzkoušet párování v ZebraCalc.

Recesivní mutací je například straka, proto si příklad ukažme na ní při párování s (přírodní) šedou:

1,0 straka šedá + 0,1 straka šedá -> 50% 1,0 straka šedá, 50% 0,1 straka šedá

1,0 straka šedá + 0,1 šedá -> 50% 1,0 šedá/straka, 50% 0,1 šedá/straka

1,0 šedá + 0,1 straka šedá -> 50% 1,0 šedá/straka, 50% 0,1 šedá/straka

Jak je vidět, opět zde nehraje roli pohlaví daných jedinců, navíc může být štěpitelným ptákem (heterozygotem) samec i samice. Proto ještě doplním další možné párování:

1,0 šedá/straka + 0,1 šedá -> 25% 1,0 šedá, 25% 1,0 šedá/straka, 25% 0,1 šedá, 25% 0,1 šedá/straka

1,0 šedá + 0,1 šedá/straka -> 25% 1,0 šedá, 25% 1,0 šedá/straka, 25% 0,1 šedá, 25% 0,1 šedá/straka

1,0 šedá/straka + 0,1 šedá/straka -> 12,5% 1,0 šedá, 25% 1,0 šedá/straka, 12,5% 1,0 straka šedá, 12,5% 0,1 šedá, 25% 0,1 šedá/strak, 12,5% 0,1 straka šedá

1,0 straka šedá + 0,1 šedá/straka -> 25% 1,0 straka šedá, 25% 1,0 šedá/straka, 25% 0,1 straka šedá, 25% 0,1 šedá/straka

1,0 šedá/straka + 0,1 straka šedá -> 25% 1,0 straka šedá, 25% 1,0 šedá/straka, 25% 0,1 straka šedá, 25% 0,1 šedá/straka

Jak je na první pohled patrné, recesivní mutace jsou nesložitější na chov a posun v kvalitě, jelikož je poté obtížnější získat mutační (homozygotní) jedince a vždy to trvá minimálně dvě sezony. Pro získání mutačního (homozygotního) jedince je potřeba dvou štěpitelných (heterozygotních) ptáků nebo jednoho mutačního a jednoho štěpitelného ptáka nebo dvou mutačních ptáků. U párování šedá/straka + šedá opět vzniká problém, že není možné určit u mláďat, který pták štěpí a který ne.

Veškerý výpočet se samozřejmě stává složitějším přidáváním dalších a dalších mutací, pro složitější kombinace doporučuji zmiňovanou aplikaci. Je však potřeba znát základy genetiky. Koho by to zajímalo, doporučuji jakoukoliv chovatelskou literaturu.

Přehled mutací zebřiček a jejich dědičnosti, zkratek a překladů do dalších jazyků

O výstavním chovatelství

Díky domestikaci zebřiček se objevilo spousta barevných mutací a díky tomu je zebřička velmi oblíbená mezi chovateli. Kromě klasického chovu pro radost z chovatelů vykrystalizovala skupina zabývající se šlechtěním zebřiček dle určitých pravidel. Tato pravidla nazýváme výstavním standardem, který popisuje jak taková výstavní zebřička má správně vypadat. Jsou zde popsány parametry a také barvy, kterým má odpovídat daná mutace či kombinaci. U andulek je takový standard spravován celosvětově organizací WBO, u zebřiček však má každý stát svůj standard a vzájemně se prolínají. V posledních letech se rozlišuje především holandský a anglický standard. Český standard je blíže tomu holandskému a je k nalezení na stránkách českého klubu chovatelů zebřiček ZDE. Výstavní chovatelství není jednoduché, ale dává u domestikovaných druhů smysl chovu a kromě radosti z odchovaných mláďat dává radost z nových přátelství napříč světem. Výstava je vždy slavnostní událost, na kterou se chovatelé těší. Proberou jaká byla sezona, nasdílí si své zkušenosti. Taková přátelství většinou přerůstají i samoté chovy a vznikají tak přátelství na celý život i když třeba již ptáky nechováme. Když se někdo rozhodne pro výstavní chovatelství, doporučuji mu navštívit pár výstav, navázat spojení s chovateli a získat základní rady do chovu, protože právě diskuse na výstavě je nanahraditelnou součást zlepšování sebe a svého chovu.

Klub chovatelů zebřiček ČR

Napříč státy světa existují různé organizace spojující chovatele zvířat obecně či pouze ptactva. Velkými organizacemi v České republice jsou Český svaz chovatelů (ČSCH), což je organizace pro všechny chovatele (i pro chovatele slepic, králíků, atd.), a Klub přátel exotického ptactva Praha (KPEP), což je organizace, jak název napovídá, pro chovatele všeho ptactva. V rámci těchto organizací figurují další jednotky. Dále však existují specializované kluby vždy na daný druh nebo rod, např. klub chovatelů agapornisů, korel, amadin Gouldové, rýžovníků atd. Máme také klub chovatelů zebřiček (KCHZ), který každoročně pořádá klubovou výstavu v rámci výstav EXOTA Olomouc nebo Exotika Lysá nad Labem, respektive v rámci mistrovství ČR. Klub či organizace má vždy za cíl vzdělávat své členy, scházet se a předávat si zkušenosti a hlavně seznamovat širokou veřejnost s různými druhy ptactva/zvířat. V neposlední řadě mají chovatelé velké úspěchy v záchranných programech a odchovech vzácných druhů papoušků a ostatního ptactva. Proto neváhejte, najděte klub v nejblížším okolí a staňte se jeho členem. Neváhejte se i zapojit do zahraničních klubů. Získáte tak další kontakty pro zakoupení či výměnu krve do vašich chovů.

Galerie mutací a kombinací zebřiček

Fotografie jsou pořízené v chovech Tomáše Strachoty a Petra Hráčka.

Plakát ZEBŘIČKA mutace

Nástěnný plakát ve formátu​ A1 znázorňující 23 základních i nových mutací zebřiček s pojmenováním v češtině a angličtině, se zkratkovým označením a určením typu dědičnosti. Plakát je oboustranně zalaminován matnou folií pro větší odolnost.

250,00 Kč 300,00 Kč